poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Pojawiamy się wraz z wiosną, czyli przegląd kwiatów balkonowych

Nowy sezon czas zacząć! Wiosna zmierza do nas milowymi krokami, za oknem już słońce, z każdym dniem coraz cieplej. Dlatego startujemy z przeglądem kwiatów balkonowych.


pelargonia rabatowaPelargonia jest niezwykle efektowna, długo i obficie kwitnąca, odporna na promienie słoneczne i krótkotrwałe niedobory wody. Przez cały sezon zachwyca nas kwiatami w odcieniach różu i czerwienie, niekiedy fioletu. Ozdobna także z liści. Najpopularniejsze gatunki pelargonii to pelargonia bluszczolistna o zwisającym pokroju, pelargonia rabatowa o pełnych kwiatach i pelargonia angielska o wyjątkowo dużych kwiatostanach.
pelargoniaPelargonie zwykle wystawiamy na zewnątrz w maju, natomiast przy sprzyjających warunkach można to zrobić już wcześniej. Oznaką, że pelargonii jest za zimno są czerwieniejące liście. Pelargonie z powodzeniem możemy zimować, jeśli przetrwają zimę, w drugim roku kwitną jeszcze piękniej. Świetnie wychodzi także rozmnażanie pelargonii z sadzonek. Zaletą pelargonii bluszczolistnej jest samooczyszczanie się z przekwitniętych kwiatostanów, natomiast pozostałe pelargonie należy systematycznie oczyszczać, co pobudza ich kwitnienie.petuniaPetunia jest niezwykle popularna ze względu na szybki wzrost i obfite kwitnienie. Występuje w odmianach o pokroju krzaczastym, jak również zwisającym, kaskadowym, zwana wtedy surfinią. Paleta barw jest w zasadzie nieograniczona. Niezwykle efektowne są petunie o kwiatach niemalże czarnych. Wyjątkowo wygląda petunia w odcieniu beżowym zestawiona z wilcem ziemniaczanym, popularnie zwanym batatem. Petunie wymagają dużo światła i świeżego, wilgotnego podłoża przez cały czas. Nawozimy odżywkami bogatymi w żelazo. Regularne usuwanie zwiędniętych kwiatów pobudza kwitnienie.


werbenaWerbena to jeden z bardziej lubianych kwiatów balkonowych, ze względu na piękne i obfite kwitnienie, jak również lekki, świeży zapach. Werbeny występują w pokroju krzaczastym lub z lekko przewisającymi pędami. Kwiatostan stanowią liczne drobne kwiaty. Występuje w wielu kolorach, najpopularniejsze są werbeny białe, czerwone, fioletowe, łososiowe. Kwitną przez cały sezon. Werbeny lubią słońce, żyzną ziemię i umiarkowane podlewanie. Można je przechować na drugi rok w pomieszczeniu, jednak nie zakwitną już tak ładnie.


fuksjaFuksja to króla cienia i północnych parapetów. Tak, fuksje lubią cień, na słońcu rosną słabo i od razu więdną, nie znoszą upałów. Jednakże, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, zachwycą nas ilością, jakością i formą swoich kwiatów. Na rynku obecnie jest tak wiele odmian o przepięknych kwiatach i kolorach. Fuksję można uprawiać również jako roślinę pokojową. Można ją uprawiać w koszach, prowadzić w formie drzewka. Większość ma jednak lekko przewisający pokrój. Fuksję można z powodzeniem przechowywać do przyszłego sezonu. Po przekwitnięciu w miejscu kwiatostanu pojawia sie owoc, który jest jadalny, jednakże dopuszczenie do zawiązania się owocu hamuje kwitnienie, więc warto obrywać przekwitnięte kwiatostany, gdy chcemy się nimi dłużej cieszyć.

złoty deszczUczep (złoty deszcz) uwielbiany jest za obfite i długie kwitnienie. Pokrój krzaczasty, silnie rozgałęziony. Listki niepozorne, strzępiaste. Kwiatki zwykle w kolorze jaskrawożółtym, choć pojawiły się już odmiany o kwiatach żółto-brązowych czy różowych. Stanowiska słoneczne, gleby wilgotne, zatem trzeba ją często podlewać. Bardzo efektowna, świetna w zestawieniu z różowymi petuniami. Przy planowaniu nasadzeń trzeba wziąć pod uwagę, że silnie się rozrasta.


begoniaBegonia polecana w uprawie balkonowej to głównie begonia bulwiasta i zimowa. Są to rośliny o pokroju krzaczastym lub ze zwisającymi pędami. Kwiaty obfite, głównie w kolorze czerwonym i żółtym, ale spotykane też białe, łososiowe, pomarańczowe. Lubią warunki słoneczne, ale świetnie rosną także w półcieniu, co czyni je doskonałymi bywalcami wystaw północnych i wschodnich. Podlewanie obfite, begonie lubią stale wilgotną ziemię. Begonię bulwiastą można przechować do następnego sezonu w postaci zasuszonej bulwy.

nemezjaMam wrażenie, że nemezja to rzadko spotykany dzisiaj i niedoceniany kwiat balkonowy. Jest niezwykle delikatna, ale jakże wdzięczna i powabna. Kwitnie obficie, występuje w bogatej palecie barw. Dobrze się rozrasta. Lubi warunki słoneczne i wilgotne.
niecierpekNiecierpek to roślina zdecydowanie nadająca się do cienia. Piękne kwiaty w kolorach czerwieni, różu, fioletu, pomarańczy idealnie kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi. Niektóre odmiany mogą poszczycić się dwubarwnymi liśćmi. Główne gatunki dostępne w sprzedaży to niecierpek nowogwinejski o dużych kwiatach i niecierpek Wallera o mniejszych kwiatach. Co ciekawe niecierpki świetne rosną na rabatach, tworząc zwarty i bogato kwitnący kobierzec.lobelia
Lobelia to must have kompozycji balkonowych, gdy chcemy wprowadzić odcienie błękitu. Właściwie nie ma innego gatunku, który dałby nam tak czysty odcień niebieskiego na balkonie. Lobelia występuje też w kolorze białym, różowym czy fioletowym. Dorasta do 15-20 cm, ale są też odmiany zwisające. Roślina lubi wilgotne podłoże i słoneczne stanowiska. Szybko się rozrasta, jednak już w połowie sezonu staje się, krótko mówiąc, nieładna. Można ją wtedy ściąć i liczyć na to, że odrośnie i zakwitnie ponownie, jednak nie jest to już tak ładne zjawisko jak na początku sezonu.mandevilla dipladeniaSundaville (dipladenia, mandevilla) to świetne balkonowe pnącze. W ciągu sezonu przyrasta bardzo szybko, kwitnie obficie. Najczęściej na różowo, czerwono lub biało. Kwiatostany kielichowate, duże, nawet do 8 centymetrów. Lubi glebę umiarkowanie wilgotną, nie znosi zalania, stanowiska raczej słoneczne. Jako pnącze wymaga podpór, drabinek. Można ją zachować na następny sezon.


daliaDalia karłowa świetnie sprawdza się jako roślina balkonowa. Ma wiele kolorów i kształtów, odpowiednio pielęgnowana kwitnie bardzo obficie. Stanowisko słoneczne, gleba wilgotna, regularne nawożenie to podstawa sukcesu uprawy. Jeśli mamy bulwy dalii możemy wcześniej podpędzić je w domu, wtedy szybciej zakwitną. Po przekwitnięciu, na koniec sezonu, ścinamy roślinę i wyciągamy bulwy, zasuszamy i przechowujemy w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu, zabezpieczając przed mrozem. Dalie są bardzo wrażliwe na mrozy.

bakopaBakopa pnąca to efektowna roślina z burzą małych kwiatów w kolorze białym lub fioletowym. Lubi stanowiska słoneczne i umiarkowane podlewanie. Rośnie powoli, ale kwitnie aż do mrozów, jest bardzo odporna. Możemy ją przechować w domu, wtedy należy ją schować wcześniej do pomieszczenia. Nadaje się do kompozycji z innymi roślinami, będzie stanowiła ciekawą przeciwwagę dla dużych kwiatów surfinii.
bakopa pnąca

4 komentarze:

 1. Pracowałam w czasie studiów w centrum ogrodniczym. Aż mi się te wszystkie roślinki przypomniały. Ja co roku mam w wiszącej doniczce fuksje. Uwielbiam je. Podoba mi się też bardzo zwisająca niebieska lobelia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja marzę o fuksji, ale wystawa mojego balkonu na to nie pozwala... Jest po prostu za gorąco. Też lubię lobelię, ale w środku sezonu mi już tak nie kwitnie pięknie...

   Usuń
 2. Dziękuję Ci, że uświadomiłaś mnie, co mam posadzone na balkonie - bakopę w dwóch kolorach :) Lobelię miałam przez ostatnie 2-3 sezony, ale tak naprawdę za dużo z nią roboty. Kwitnie pięknie chyba tylko wtedy, gdy usuwa się wszystkie przekwitłe kwiaty na bieżąco, a przy dużej ilości to dużo pracy...

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie na balkonie jest wiele kwiatów. Tego lata postanowiłam, że ma być bardzo kolorowo:) Ale bidens mi sie nie przyjął i nie kwitł tak obficie (balkon południowy).

  OdpowiedzUsuń

Każda informacja, którą się z nami podzielisz będzie niezwykle cenna!