wtorek, 30 kwietnia 2013

Odważne połączenie? Surfinia z pelargonią

Odważne, tak, ale wtedy, gdy trafiły na odpowiednie połączenie gatunków i barw. Moja tegoroczna propozycja na zagospodarowanie skrzynki balkonowej, to fioletowa surfinia z czerwoną pelargonią bluszczolistną. Ciekawe?

Zainspirowało mnie połączenie kolorystyczne zieleni, fioletu i czerwieni. Warte uwagi jest również zestawienie delikatnych i drobnych kwiatów pelargonii bluszczolistnej z dużymi kwiatami surfinii.

pelargonia bluszczolistna


Czy dobierzemy surfinię o kwiatach w ciemnym czy jasnym fiolecie - efekt będzie oszałamiający. Po części sielski, ale jednocześnie niespotykany. Taki właśnie mam zamiar osiągnąć na moim balkonie w tym roku.

Obydwie rośliny będą się czuły świetnie na wystawie południowej, w pełnym słońcu. Wymagają umiarkowanego podlewania, surfinia jednak nieco obfitszego. Możemy w gruncie rzeczy do obydwu roślin stosować ten sam nawóz do kwitnących roślin balkonowych, jednakże lepiej jest surfinię podlewać nawozem specjalnie dla niej przeznaczonym - to spowoduje obfitsze jej kwitnienie, ma ona specyficzne wymagania co do konkretnych składników odżywczych i dzięki nim piękniej się rozwija.
surfinia
źródło
                                                                                   
Surfinie i pelargonie to jedna z najpopularniejszych i najwdzięczniejszych roślin balkonowych. Obydwie cechuje szybki i intensywny wzrost, są niewymagające w uprawie i zachwycają ilością kwiatów. Także ich zwisający pokrój stanowi o tym, że są niezastąpione w zdobieniu naszych balkonów.


2 komentarze:

  1. proponuję te kwiatki poprzeplatać w doniczce wilcami - o jasnych bądź ciemnych liściach. Zakochałam się w tych roślinkach! Gdy ostatnio przebywałam dłuższy czas w Kanadzie to widziałam tam praktycznie na każdym kroku kompozycje z kwiatów kwitnących oraz roślin z ozdobnymi liśćmi - zwłaszcza wilcami (inaczej: batatami).

    OdpowiedzUsuń
  2. Pomysł arcyciekawy! Bardzo mi sie podoba, też uwielbiam surfinie, lubię ich zapach, lubie fotografować ;-) Coś cudownego!
    Przesyłam letnie pozdrowienia!

    OdpowiedzUsuń

Każda informacja, którą się z nami podzielisz będzie niezwykle cenna!