środa, 10 kwietnia 2013

Kompozycja tygodnia: fiolet i pomarańcz

FIOŁEK WONNY - Viola odorata (roślina wieloletnia, bylina)

fiołekKto z nas nie kocha fiołków? Za to, że pojawiają się zaraz po stopnieniu śniegu, że mają tak piękny i żywy kolor, a zwłaszcza za to, że tak pięknie, wręcz upojnie, pachną. Fiołki wonne, najwspanialej pachną te o drobnych, fioletowych kwiatach. Te są najpopularniejsze, aczkolwiek spotyka się także fiołki o kwiatach większych, białych, różowych, jasnofioletowych. Fiołek wonny króluje jednak nad fiołkiem motylkowatym właśnie swoim zapachem. 

Fiołki wonne kwitną od marca do maja, bywa, że powtarzają kwitnienie jesienią.  Rosną wszędzie, gdzie nie jest zbyt sucho i zbyt piaszczysto. Jeśli chcemy im stworzyć idealne warunki, najlepsza będzie gleba próchniczna, umiarkowanie wilgotna.


Wspaniale wyglądają fiołki sadzone pod drzewami, na przydomowych polankach, gdy po zimie trawy jeszcze nie kosimy, w towarzystwie roślin cebulowych. Bywa, że fiołki sadzone na rabatach słonecznych kwitną obficiej, ale mają krótsze łodyżki. 

Rozmnażanie fiołków jest zabiegiem łatwym, który możemy wykonać w zasadzie w trzech okresach:
1. Tuż przed kwitnieniem
2. Po przekwitnięciu – w czerwcu
3. Na jesień – końcem sierpnia
fiołek wonny
Pobranie sadzonek następuje przez podział rośliny lub oddzielenie roślinek wyrastających na długich wąsach od rośliny matecznej.

Rozstawa wystarczająca dla fiołków to zwykle 15x15 cm lub 20x20 cm, bowiem fiołki intensywnie się rozrastają, tworząc zwarty, niski kobierzec.
krokus 
KROKUS WIOSENNY, SZAFRAN WIOSENNYCrocus vernus (roślina cebulowa)

Krokusy to rośliny niezawodne, przy sprzyjającej pogodzie pojawiają się bardzo wcześnie, gdy śnieg nie zdoła jeszcze całkowicie stopnieć. Podstawowym kolorem jest biały z drobnymi fioletowymi żyłkami, wychodzącymi od nasady płatków. Jednakże w uprawie już od dawna występują krokusy w intensywnych kolorach fioletów, żółci. Jest z czego wybierać. Krokusy raz posadzone mogą rosnąć na danym stanowisku nawet przez kilkanaście lat, a ich cebule są stosunkowo niedrogie do kupienia.

Popularne odmiany to: Purpureus Grandiflorus o ciemnofioletowych kwiatach, 'Rembrance' o kwiatach jasnofioletowych, 'Yellow Giant' kwitnący na żółto, 'Snowstorm' - kwiaty jasnoliliowe z ciemniejszymi żyłkami.

Czyż nie są zachwycające górskie pastwiska pokryte milionami fioletowych krokusów? Możemy coś podobnego stworzyć na swoim trawniku. Krokusy jednak wyglądają dobrze nie tylko na trawnikach czy polanach, ale także na rabatach w towarzystwie szafirków, fiołków, przebiśniegów, żonkili. Dorodne, kielichowate kwiaty występują zwykle w towarzystwie cienkich i niepozornych listków z białą pręgą wzdłuż blaszki. Kwitną jednak krótko, bo do 10 dni.

Krokusy uwielbiają żyzną, próchniczną ziemię, wymagają znacznie więcej wody niż inne rośliny cebulowe, najlepiej rosną w pełnym słońcu
rysunek krokusBulwy krokusów sadzimy w połowie września, co 5-10 cm, na głębokość maksymalnie 6-8 cm, przy czym większe cebule sadzimy głębiej. Cebule są dosyć wrażliwe, więc dobrze miejsce sadzenia przykryć na zimę gałązkami roślin iglastych lub korą. Pokrycie należy zdjąć, gdy tylko krokusy zaczynają kiełkować.

2 komentarze:

 1. O jak dobrze, że jesteś :) Ja nie mam zupełnie serca do sadzenia kwiatów/roślin, a chciałabym coś jednak zrobić ze swoim ogrodem :) Będę zaglądać i jeśli pozwolisz pytać o poradę :)
  Pozdrawiam serdecznie
  Monika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki wielkie :) z przyjemnością poradzę i podpowiem :) dzięki za odwiedziny :)

   Usuń

Każda informacja, którą się z nami podzielisz będzie niezwykle cenna!