środa, 20 marca 2019

Chwasty w ogrodzie, czyli co z tym glifosatem?


Roundup to najpopularniejszy środek chwastobójczy stosowany na szeroką skalę w rolnictwie oraz uprawach GMO. Coraz częściej praktykujemy jego stosowanie w ogrodach. Czy to dobrze?


Podstawowym składnikiem aktywnym Roundupu jest glifosat, który jest uznawany za substancję kancerogenną. Zdania na całym świecie są jednak podzielone, gdyż całkowite wyeliminowanie glifosatu z upraw rolniczych mogłoby się wiązać z największą rewolucją w dziejach ludzkości.
Ten środek chwastobójczy bezsprzecznie wykazuje szkodliwość dla zdrowia człowieka i innych organizmów żywych. Herbicyd często przez długi czas jest aktywny w glebie, choć producent zapewnia, że jest biodegradowalny. Cóż, można by powiedzieć, że pół prawdy to cała nieprawda. Ponadto okazuje się, że glifosat można znaleźć w owocach i warzywach, które kupujemy w sklepach. Co więcej, istnieje obawa, że odkłada się on w organizmie i jest wykrywalny w moczu. Mało tego, składnik ten zawierają niemal wszystkie (uznawane przez nas za zdrowe) kasze: jaglana, gryczana, jęczmienna. Czy warto tak eksperymentować z własnych zdrowiem w imię wygody i zysku? Możemy sobie odpowiedzieć na to pytanie sami.

Jak to zrobić? Każdą zmianę powinniśmy zacząć od siebie. Nie stosujmy herbicydów na bazie glifosatu (a na rynku jest już wiele tańszych zamienników Roundupu) we własnym ogrodzie. Istnieje duże ryzyko, że glifosat na długo pozostaje w glebie, mało tego, przedostaje się też do wód gruntowych. Absolutnie nie używajmy tego środka w miejscach, gdzie mamy zamiar uprawiać owoce i warzywa. Stosowanie szkodliwych herbicydów we własnych ogrodzie jest co najmniej kontrowersyjne, gdyż tutaj mamy wybór, dokonujemy go samodzielnie. W moim odczuciu warzywa i owoce uprawiamy po to, aby mieć zdrowe plony.   

Jak usuwać chwasty ekologicznie?
Najprostszym, skutecznym sposobem jest odchwaszczanie ręczne, rozkładanie na rabatach maty ogrodniczej oraz ściółkowanie (np. korą). Wysypanie odchwaszczonych rabat grubą warstwą kory (co najmniej 5 cm) gwarantuje znacznie mniejszy wzrost chwastów oraz łatwiejsze ich usuwanie. Niedawno w sprzedaży pojawił się środek chwastobójczy znanej marki, który jest naturalny i biodegradowalny. Efekty widać już po 1-2 dniach. Wykonanie zabiegu rankiem w słoneczny dzień gwarantuje skuteczne działanie. Preparat ten jest oparty na naturalnej substancji –  kwasie pelargonowym, zwanym również kwasem nonanowym. Warto postawić na taki środek. Trzeba pamiętać, że oprysk ten działa na części zielone także chwasty powinny być rozwinięte, nie wyrywamy ich przed opryskiem. 

Roundup w ogrodach najczęściej stosujemy, gdy chcemy założyć trawnik. Wtedy namiętnie pryskamy starą darń i czekamy aż cały teren nam się zezłoci. Pamiętajmy jednak, że po wykonaniu zabiegu z użyciem Roundupu musimy odczekać 3-4 tygodnie i dopiero po tym czasie przystępujemy do siewu nowego trawnika lub zakładania rabat ozdobnych. Teren możemy też oczyścić mechanicznie. Najpierw zdejmujemy starą darń wraz z chwastami, a następnie przekopujemy teren glebogryzarką. Dopiero wtedy wyciągamy ręcznie wszystkie korzenie (szczególnie perz i mniszek). Dobre efekty przynosi także grabienie, które pozwala zebrać sporą część resztek chwastów. Możemy także spróbować (przed usuwaniem darni) użyć miejscowo wspomnianego przeze mnie naturalnego herbicydu na bazie kwasu pelargonowego.





41 komentarzy:

  1. Nie słyszałam o tym nowym preparacie chwastobójczym na rynku - będę musiała go poszukać.

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo ciekawe, pierwszy raz słyszę o tym preparacie..rady na pewno wezmę sobie do serca :))

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawe i bardzo przydatne informacje. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Środek https://www.syngenta.pl/srodki-ochrony-roslin/herbicydy zawiera substancję czynną zaliczaną do grupy tzw. sztucznych auksyn. Moim zdaniem jest świetny do zwalczania chwastów.

    OdpowiedzUsuń
  5. I znowu chemia... Po co... Przecież są naturalne środki... Nie wierzę że ten nowy jest 100 procent bio... Kłamstwo goni kłamstwo.. To już w tych czasach najlepiej sięgnąć po owoc czy warzywo na półkę w sklepie. Takie jest moje zdanie. Ale wpis jak najbardziej komuś może się przydać.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dziękuję za podpowiedź. Czegoś takiego szukałam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Usuwanie chwastów nie jest proste. Ale dzięki wielkie, że dokładnie tłumaczysz, jak można sobie z nimi poradzić :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, dzięki temu wpisowi udało mi się je pozbyć.

      Usuń
  8. U nas o dziwo nie ma szczególnie dużo chwastów w ogrodzie. Mąż stosuje jakiś specjalny środek - nazwy nie pamiętam. Planujesz już wiosenne prace w ogrodzie? My robimy listę roślin do zamówienia z Florexpol i szukamy też różnych dekoracji.

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo przydatne porady. Ogród ma być uzupełnieniem pięknego domu, dlatego warto o niego zadbać. W końcu nie tylko wnętrze, ale również przestrzeń je otaczająca jest niezwykle ważna.

    OdpowiedzUsuń
  10. Dla mnie wyrywacz do chwastów - najlepsze ekologiczne usunięcie chwastów.

    OdpowiedzUsuń
  11. Dużo wskazówek więc artykuł uznaję za pomocny. A jeśli chcecie sobie poradzić z chwastami to ja mam fajny sposób na nie....

    OdpowiedzUsuń
  12. Przed zasianiem trawy faktycznie Roundup poradził sobie z chwastami raz na zawsze, teraz cieszę się wspaniałym trawnikiem bez żadnych przykrych niespodzianek. Trawa rośnie jak szalona i koszenie takiej trawki to sama przyjemność. Warto zajrzeć do tego sklepu, mają wspaniały sprzęt ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. Bez agresywnej chemii też da się zwalczyć chwasty. Naturalne środki do ich zwalczania to może troszkę mniej piękny, ale za to na pewno o wiele bezpieczniejszy i zdrowszy ogród dla wszystkich, którzy w nim żyją. P.S. Ale sam wpis bardzo treściwy i rzetelny. Będę wpadała częściej.

    OdpowiedzUsuń
  14. Świetny wpis, bardzo pomocny poprzez informacje w nim zawarte!

    OdpowiedzUsuń
  15. Mega fajny blog. Ten blog po prostu bardzo mi się podoba.

    OdpowiedzUsuń
  16. Uważam, że stosowanie glifosatu zatruwa środowisko a w konsekwencji nas samych. Ciekawy wpis. Pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń
  17. Faktycznie bardzo ciekawie napisane. Czekam na więcej.

    OdpowiedzUsuń
  18. Znam te sytuacje i tym bardziej jako rolnik wiem dokładnie, że samo zwalczanie chwastów jest czymś bardzo ważnym. Od razu chciałbym każdego zachęcić do przeczytania wpisu https://portalzielonagora.pl/20191216259483/najpowszechniejsze-chwasty-na-polskich-polach-sprawdz-jak-je-zwalczac aby wiedzieć jakie chwasty najczęściej w naszych polskich ziemiach występują oraz jak je skutecznie zwalczać.

    OdpowiedzUsuń
  19. Rower typu crossowy to idealny sprzęt na wycieczki z rodziną

    OdpowiedzUsuń
  20. Gdy już wybudowałeś dom i ukończyłeś instalacje budynku przyszedł czas na tynki. Czym on jest i z jakich materiałów?

    OdpowiedzUsuń
  21. Powinni tego zakazać, ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ???? ?

    OdpowiedzUsuń
  22. Poradziłem sobie z chwastami dzięki temu art.

    OdpowiedzUsuń
  23. Jutro rano biorę się za wyrywanie chwastów z mojego ogródka

    OdpowiedzUsuń
  24. Wczoraj dowiedziałem się o tym blogu. Na tym blogu na pewno spędzę bardzo dużo wolnego czasu.

    OdpowiedzUsuń
  25. Szczególnie w ogródku warzywnym chwasty mogą wiele złego zdziałać. Rośliny nie tylko nie rosną przez nie ale i chorują. Jak najbardziej warto sięgać po skuteczne opryski i pozbywać się chwastów ręcznie.

    OdpowiedzUsuń
  26. Jeśli chcesz stworzyć wyjątkową przestrzeń w swoim ogrodzie, warto zwrócić uwagę na https://hortus.biz.pl/. To miejsce, gdzie znajdziesz ekskluzywne ozdoby, takie jak rzeźby, fontanny, donice i wiele innych. Ich produkty pochodzą od renomowanych producentów, dzięki czemu możesz być pewien ich wysokiej jakości i estetyki.

    OdpowiedzUsuń
  27. Zrób oprysk to szybko pozbędziesz się problemu. Narzędzia do tego potrzebne znajdziesz na stronie producenta.

    OdpowiedzUsuń
  28. Niestety chwasty nie są mile widziane jeśli chcemy mieć piękny ogród. Lepiej mieć dużo kwiatów niż łąkę z chwastami. Trzeba używać różnych środków ochrony przed chwastami oraz regularnie je wyrywać. A tam gdzie nie ma kwiatów to zasiejmy piękny dywan z trawy.

    OdpowiedzUsuń

Każda informacja, którą się z nami podzielisz będzie niezwykle cenna!