środa, 6 marca 2019

Automatyczne nawadnianie w ogrodzie


Zeszły sezon nie był łaskawy dla naszych ogrodów. Z powodu suszy często musimy dosadzić rośliny lub od nowa zakładać trawniki. Nie wiemy jeszcze jaką pogodę przyniesie nam ten rok, dlatego warto zastanowić się nad automatycznym nawadnianiem w ogrodzie.


Podlewanie to kluczowa sprawa w ogrodzie. Zwłaszcza, że suche i upalne lata zdarzają się już coraz częściej. Z powodu suszy najbardziej cierpią rośliny, które płytko się korzenią, np. niektóre iglaki, byliny, kwiaty jednoroczne oraz trawa. Bez podlewania nasz ogród może sobie nie poradzić. Dzisiejsza technika daje nam możliwość kompleksowego nawadniania ogrodu: od trawników, przez rabaty, aż po donice ogrodowe. Dobrze rozmieszczony system zraszaczy i linii kroplujących gwarantuje nam, że w ciągu całego sezonu ani razu nie weźmiemy do ręki konewki oraz węża ogrodowego. Brzmi jak bajka? Tak, z tą tylko różnicą, że jest możliwe do spełnienia. Niestety, automatyczne nawadnianie bywa kosztowne. Najwięcej zapłacimy za kompleksową usługę, która obejmuje projekt, elementy systemu oraz robociznę. Ratunkiem jest tutaj samodzielny montaż, który jak najbardziej jest możliwy do zrealizowania. Warto jednak mieć projekt obejmujący ilość oraz rodzaj zraszaczy, ich zasięg i rozmieszczenie, ułożenie linii kroplujących oraz wybór sterownika. Jeśli w ogrodzie mamy zróżnicowaną roślinność, to pomoc architekta krajobrazu lub ogrodnika będzie nieoceniona. Pomoże on dobrać rodzaj nawadniania do potrzeb roślin. Krzewy, byliny i rośliny zielne na rabatach warto nawadniać liniami kroplującymi, które łatwo ukryć w warstwie ściółki. Nie wszystkie rośliny tolerują nawadnianie od góry ­– zraszaczami.

Sterowniki
Są kosztowną sprawą, ale ich wybór będzie decydował o wygodzie i zakresie użytkowania systemu nawadniającego. Możemy zdecydować się na sterowniki wewnętrzne i zewnętrze z klapą zabezpieczającą od warunków atmosferycznych. Sterowniki wewnętrzne stosuje się najczęściej i są najbardziej polecane. Możemy umieścić je w szopie, garażu lub piwnicy. Nie wymagają demontażu na zimę. Sterowniki zewnętrze natomiast trzeba na zimę zdemontować. Za pomocą sterowników możemy ustalić porę nawadniania, zakres poszczególnych zraszaczy, sekcje zraszania, czas i intensywność. Warte uwagi są sterowniki z wbudowanym wi-fi, którymi możemy sterować z poziomu smartfona. 


  • Zraszacze wynurzalne są doskonałym rozwiązaniem na trawniki. Zraszacz wynurza się tylko w czasie podlewania, a przez pozostały czas jest ukryty pod specjalną klapką zabezpieczającą. Dzięki temu są niewidoczne i użytkowanie trawnika odbywa się bez przeszkód. Jest to ważne także ze względu na koszenie.

  • Zraszacze statyczne możemy zastosować na rabatach z roślinami ozdobnymi, gdzie będą ukryte pomiędzy liśćmi. 

  • Zraszacze obrotowe: turbinowe i młoteczkowe. Warto postawić na tego typu system, żeby móc ustawić zakres oraz kierunek nawadniania. Nasz ogród będzie się zmieniał w czasie. Może będziemy chcieli rozbudować lub zlikwidować część trawnika, a wtedy z łatwością zmienimy kierunek, intensywność przepływu oraz zakres pracy zraszacza.

  • Mikrozraszacze są stosowane do nawadniania wąskich pasów zieleni oraz roślin w donicach. Przy kompleksowym nawadnianiu warto postawić na takie rozwiązanie. Jest ono nieocenione przy wąskich pasach zieleni zlokalizowanych przy budynkach lub ciągach komunikacyjnych. Pozwala to uniknąć zachlapania wodą ścian i chodników.

  • Systemy kroplowe wykorzystuje się na rabatach z roślinami ozdobnymi i w tunelach foliowych. Linie kroplujące rozkładamy równolegle do siebie w taki sposób, aby pokrywały się z liniami nasadzeń. Linie bardzo łatwo ukryć w warstwie ściółki. Zwykle układa się je na powierzchni ziemi bez potrzeby ich zakopywania. Do nawadniania rozległych obszarów warto wybrać linie kroplujące z kompensacją ciśnienia. Dzięki wyrównaniu ciśnienia woda w każdym miejscu linii kroplującej będzie miała taki sam poziom emisji.

Nawadnianie w już istniejącym ogrodzie
Jeśli nie pomyśleliśmy o nawadnianiu przed założeniem ogrodu, to nic straconego. Nie trzeba niszczyć i rozkopywać całego trawnika, żeby rozłożyć system nawadniania. W trakcie prac zdejmuje się darń tylko w miejscach wykonania wykopów pod nawadnianie. Po umieszczeniu systemu i zastosowaniu podsypki, układa się darń na swoje miejsce, a ubytki uzupełnia się trawą z rolki. Prace po fachowym wykonaniu nawadniania są praktycznie niewidoczne. Rozkładanie linii kroplujących na rabatach i w tunelach foliowych jest nieinwazyjne. 



Pozdrawiam ;) 
Zdj. Pixabay

18 komentarzy:

  1. System nawadniania polecała mi też firma, która zajmowała się u mnie wykonywaniem projektu ogrodu (szczegóły znajdziesz tu). Dopiero po rozmowie z nimi, zdałam sobie sprawę, jakie to ważne i istotne i w jaki sposób dobry system może nam ułatwić życie. Wspaniali fachowcy są nam w stanie polecić świetne rozwiązania :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przy nawadnianiu systemu trzeba uważać na elementy tkanin przy pergolach i markizach w ogrodzie. Oczywiście niektóre są wodoodporne i można znależć je na stronie markizy-tarasowe.eu

    OdpowiedzUsuń
  3. My w tym roku też zdecydowaliśmy się na system automatycznego nawadniania. Była to najlepsza decyzja, bo w końcu prace w ogrodzie zostały zminimalizowane i mamy więcej czasu na przyjemności. Tutaj można poczytać o skutecznych sposobach nawadniania dom.wp.pl/nawadnianie-i-podlewanie-ogrodu-krok-po-kroku-6522480639882881a

    OdpowiedzUsuń
  4. Cellfast nawadnianie mi się bardzo podoba. Tanio i jakościowo.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ogólne samo automatyczne nawadnianie jak dla mnie jest czymś bardzo ważnym i muszę przyznać, że ja także chcę ten proces u siebie zautomatyzować. Zresztą jak czytałem na stronie https://www.podlane.pl/blog/jak-sterowac-nawadnianiem/ to już dziś dokładnie wiem jak sterować takim nawadnianiem.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ciekawy wpis. Dużo cennych informacji można tutaj znaleźć

    OdpowiedzUsuń
  8. Chyba się przekonam do automatyzacji ogrodu :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  10. To prawda takie rozwiązania są bardzo pomocne i ja jeszcze jestem zdania, że fajnie jest po prostu w swoim ogrodzie dobrze wypocząć. Jak miałam okazję spojrzeć w sklepie https://ogrodolandia.pl/ mają całkiem ciekawy wybór różnego rodzaju mebli ogrodowych.

    OdpowiedzUsuń
  11. Systemy kroplekowe i woda z deszczówki? Na pewno musicie zainwestować w porządne filtry siatkowe dzięki którym rośliny otrzymają tylko czystą wodę bez zanieczyszczeń a elementy nawadniania nie ulegną uszkodzeniu przez naloty jakie mogą być w wodzie deszczowej. Takie filtry można czyścić, wymagają wymiany dopiero jak ulegną uszkodzeniu.

    OdpowiedzUsuń
  12. W tym roku planuję posadzić nowe rośliny w tym szczególnie https://florexpol.eu/319-byliny-kwiaty-wieloletnie i na pewno będą one wymagać odpowiedniego systemu podlewania. Na razie miałam bardzo mało kwiatów i trawnik, raz na jakiś czas wzięłam wodę w konewkę i daliśmy radę. Im większy ogród tym nawadnianie trzeba lepiej rozplanować.

    OdpowiedzUsuń
  13. Przy dużych powierzchniach trawnika i ogrodu niezbędne jest założenie systemu nawadniającego. Zaoszczędzi wodę i czas, który mielibyśmy poświęcić na tę czynność. A rośliny nam się odwdzięczą za regularne dawki wody. Będą pięknie rosły i kwitły, trawnik natomiast zachwyci jednolitą, soczystą zielenią.

    Mimo, że mam mały ogród, taki system założyłam. Podlewanie z węża po roślinach w takiej gęstwinie nie byłoby dla nich korzystne, zwłaszcza dla róż i rododendronów. Dlatego moje rabaty dostają wodę z linii kroplujacej, a trawnik ze zraszaczy wynurzalnych. Mam pewność, że ogród zawsze kiedy trzeba, jest podlany. Nawet zielony dach się podlewa, no bo musiałabym wdrapywać się po drabinie.

    Jeśli nie macie nawadniania, napiszcie, ile czasu poświęcacie na podlewanie swojego ogrodu?

    OdpowiedzUsuń
  14. Zadbaj o swój ogród i stwórz miejsce, gdzie będziesz mógł cieszyć się każdą chwilą. Sklep https://ogrodolandia.pl/ oferuje meble ogrodowe, które pomogą Ci stworzyć przestrzeń idealną do relaksu.

    OdpowiedzUsuń
  15. Warto też pamiętać o opryskach roślin aby uprawy rosły zdrowo. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w takie akcesoria jak dysze do oprysku: https://agroplast.pl/pl/c/Glowice/81 . Profesjonalne narzędzia na pewno Wam się przydadzą.

    OdpowiedzUsuń
  16. Jeżeli interesuje Was także rolnictwo to z pewnością przydadzą Wam się też różnego rodzaju maszyny rolnicze. Bardzo duży wybór takich maszyn ma w swojej ofercie firma Agrihandler. Znajdziecie je pod tym adresem: https://agrihandler.pl. Uważam, że warto zapoznać się bliżej z ofertą tej firmy.

    OdpowiedzUsuń
  17. Zawsze to jest jakieś rozwiązanie jeśli nie chcemy za wiele czasu tracić na pielęgnację ogrodu albo zwyczajnie zapominamy o regularnym podlewaniu. A wiele roślin tego wymaga, szczególnie w czasie upałów. Tak samo jak ważne jest prawidłowe nawożenie, na https://florovit.pl/pro można znaleźć nawozy do praktycznie każdej rośliny, od warzyw, kwiatów po krzewy i trawy. Także dopasowane do rodzaju i stanu gleby.

    OdpowiedzUsuń

Każda informacja, którą się z nami podzielisz będzie niezwykle cenna!