środa, 3 lutego 2016

Kawa z własnego parapetu?


A właściwie, dlaczego nie? To możliwe, i to bardziej niż może nam się wydawać. Potrzeba jedynie troszkę… cierpliwości. Ale, która branża jest bardziej cierpliwa niż nasza, ogrodnicza? Jesteśmy
w tym specjalistami. Rośliny potrafią dyscyplinować niesfornych ogrodnik ów i uczy ć ich cierpliwości. Taka właśnie jest kawa arabska (Coffea arabica).

uprawa kawy
kwiaty kawy arabskiej

Niewielką roślinę kawy arabskiej kupiłam dobre 3-4 lat temu. W Biedronce. Była piękna, zielona,
z niesamowicie błyszczącymi liśćmi. Nie rosła. Mimo przesadzenia, nadal nie rosła. W doniczce było posadzonych kilka sadzonek. Delikatnie je rozdzieliłam i każdą przeniosłam do osobnego pojemnika. Z przesadzaniem pojedynczych sadzonek kawy trzeba bardzo uważać, gdyż mają naprawdę delikatne i wrażliwe na uszkodzenia korzenie. Przesadzanie udało mi się, a kawa wylądowała… u mojego taty! Tak, tak, bo pasja ogrodnicza jest w naszej rodzinie mocno zakorzeniona. Teraz okaz zamiast 30 cm wysokości ma 150 cm i właśnie zakwitł!

Kwiaty kawy są delikatne, białe i pięknie pachną cytrusami. Aby w warunkach domowych zawiązały się z nich owoce, należy im nieco pomóc. Najłatwiej miękkim pędzelkiem przenieść pyłek z kwiatu na kwiat. W ten sposób mamy szansę na własne owoce kawy. Owoce najpierw są zielone,
a następnie robią się ciemnoczerwone. Gdy są dojrzałe, z łatwością usuniemy miąższ. Potem wystarczy już tylko wysuszyć i uprażyć nasiona. Własna kawa gotowa do parzenia!

Zobaczcie poniższe zdjęcia. Kawa w warunkach naturalnych osiąga rozmiary pokaźnego krzewu, ale w naszych domach może wyglądać równie bujnie. Atrakcyjne, a zarazem specyficzne są długie, wiotkie pędy, pokryte błyszczącymi liśćmi. Kawa zakwita zwykle po kilku latach uprawy. Tak też było
w naszym przypadku.

Cierpliwość została wynagrodzona! :-)

uprawa kawy
kwiaty kawy arabskiej

kawa w naturalnych warunkach

dojrzałe nasiona
te nasiona muszą jeszcze poczekać...
3 komentarze:

 1. Gratuluję :) uprawiać kawę to dopiero wyzwanie, może za kilka lat i ja spróbuję ? :) piękny krzaczek, kwiatki też śliczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to jest wyzwanie. Kiedy myślałam, że już nic z tego nie będzie - udało się. Z roślinami zawsze tak jest, trzeba być cierpliwym, pełnym wiary i nie przedobrzyć ;)

   Usuń
 2. Gratuluję :) uprawiać kawę to dopiero wyzwanie, może za kilka lat i ja spróbuję ? :) piękny krzaczek, kwiatki też śliczne.

  OdpowiedzUsuń

Każda informacja, którą się z nami podzielisz będzie niezwykle cenna!