piątek, 9 listopada 2018

Jodły, świerki i sosny, czyli za co kochamy drzewa iglaste

Gdy zakładamy ogród, bardzo często decydujemy się na gatunki iglaste. Raz, że stosunkowo szybko rosną, dwa są prawie bezobsługowe i nie mają wygórowanych wymagań, a trzy – są dekoracyjne przez cały rok, także zimą. 


Trudno się zatem dziwić właścicielom ogrodów, że stawiają właśnie na takie rośliny. A faktem jest, że najpopularniejsze gatunki, czyli sosny, świerki i jodły wyglądają w ogrodzie dekoracyjnie, elegancko i szlachetnie, zwłaszcza te ostatnie. Celowo nie wymieniam w tym zestawieniu tuj, gdyż we współczesnych ogrodach, posadzone w szpalerze, nie są wyrazem ani elegancji, ani dobrego smaku. Tuje, owszem, mogą być wspaniałe jako soliter, akcent w ogrodzie lub uzupełnienie kompozycji. Wśród jodeł, sosen i świerków znajdziemy odmiany o pokaźnych rozmiarach (idealne do ogrodów leśnych), ale także takie, które zmieszczą się w standardowym 15-arowym ogrodzie, jak również odmiany karłowe idealne na skalniaki lub obwódki. Drzewa iglaste doskonale komponują się zarówno ze ściółką z kory jak i ze żwiru czy kamieni ozdobnych. Pięknie wyglądają aranżacje gnejsów z karłowymi jodłami o wspaniałym zapachu (jodła balsamiczna, jodła kalifornijska, jodła wonna).

Najpopularniejsze jodły spotykane w naszych ogrodach to jodła kalifornijska, kaukaska i koreańska. Te dwie ostatnie szczególnie chętnie uprawiane są jako drzewka bożonarodzeniowe. Mają błyszczące, sztywne igły oraz regularny typowo „choinkowy” pokrój. Dekoracyjne są również szyszki jodeł. Wśród odmian znajdziemy wiele okazów, które cechuje powolny wzrost, np. jodła kaukaska ‘Golden Spreader’ o złocistych przyrostach lub jodła koreańska ‘Silberlocke’ o poskręcanych, białych od spodu igłach.

Świerki natomiast są już tak popularne, że niemalże pospolite. Jednakże ilość gatunków i odmian sprawia, że cały czas chcemy mieć te rośliny w ogrodzie. Warto zwrócić uwagę na odmiany o smukłym, wzniesionym pokroju (‘Cupressina’), o formie płaczącej (świerk Brewera) lub nieregularnym, a nawet dziwnym kształcie (‘Frohburg’, ‘Inversa’). Dużą popularnością cieszą się szlachetniejsze gatunki świerków: biały oraz kłujący. Ten ostatni popularnie zwany jest srebrnym. Wśród nich znajdziemy dużo form karłowych oraz o powolnych wzroście (np. ‘Conica’, kulista ‘Alberta Globe’). Ciekawym okazem jest świerk kłujący ‘Maigold’ o złocistych wiosennych przyrostach.

Sosny to najmniej popularny gatunek z tej trójki. Aczkolwiek według mnie jeden z najbardziej dekoracyjnych i różnorodnych. W naszych ogrodach najpopularniejsze są sosny górskie, czyli kosodrzewiny. Pięknie wyglądają w ogrodach żwirowych i nowoczesnych. Mogą mieć kuliste, karłowe formy. np. ‘Mops’, ‘Gnom’ lub ‘Humpy’. Warta uwagi jest karłowa odmiana sosny czarnej o niemal kulistym pokroju – ‘Spielberg’. Sosna czarna to również jedna z najładniej pachnących roślin iglastych. W ogrodzie wspaniale wygląda także sosna wejmutka o długich, cieniutkich igłach (można ją przycinać i formować) jak również sosna himalajska o płaczącym pokroju. Do mniejszych ogrodów polecana jest sosna wejmutka ‘Radiata’ o powolnym wzroście (osiąga zaledwie 1 m wysokości).

Warto podkreślić, że sosny, świerki i jodły to rośliny, które możemy wykorzystywać do tworzenia zimozielonych żywopłotów lub żywopłotów mieszanych. Te godne uwagi gatunki sprawią, że ogród dość szybko będzie sprawiał wrażenie „dorosłego”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każda informacja, którą się z nami podzielisz będzie niezwykle cenna!