poniedziałek, 3 czerwca 2013

Roślina tygodnia: kosaciec bródkowy

Nadeszła już pora, aby nasze oczy zaczęły cieszyć kosaćce bródkowe. To kwiaty o niezliczonej liczbie barw, fantastycznych odcieniach, niezwykłym zapachu. Te zwiewne kwiaty najlepiej prezentują się w pełnym słońcu, czego w tym roku niestety nam brakuje.

roslina tygodnia

Na zdjęciach przedstawiam fragment kolekcji kosaćców z Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. Dają oszałamiający pokaz!


kosaciec bródkowy

 Stanowisko i wymagania

Kosaćce, popularnie zwane irysami, lubią mocno nasłonecznione stanowiska. To zapewnia im intensywne i piękne kwitnienie. Gleby raczej suche, piaszczyste, z domieszką próchnicy. Irysy nie lubią podlewania, a posadzone w cieniu prawie w ogóle nie będą kwitły.

Nawożenie

Irysy potrzebują minimalnych dawek nawożenia. Robimy to bardzo rzadko, zwykle nawozami dostępnymi z sklepach. Najlepsze oczywiście są nawozy naturalne.

Pielęgnacja

kosaciecW sezonie pielęgnacja kosaćców skupia się głównie na obrywaniu przekwitniętych kwiatów, a po sezonie obcięciu liści i łodyg.

Rozmnażanie i sadzenie

Kłącza irysów możemy podzielić na początku wiosny i wysadzić na miejsce docelowe. Kłącza sadzimy bardzo płytko, ledwo zasypując ziemią.
Rozmnażanie jest sprawą prostą, bulwy przecinamy lub rozłamujemy w cieńszych miejscach. Sadzimy co 30-40 cm, gdyż krzaki mocno się rozrastają.

Irys w wazonie

irysIrysy to kwiaty bardzo delikatne i bardzo łatwo zniszczyć ich kwiaty. Po ścięciu najlepiej wstawić je prosto do wazonu, o przewożeniu praktycznie nie ma mowy, a jeśli już to musimy to robić delikatnie. Jednak, jeśli kwiaty zniszczyły nam się w transporcie, a mają jeszcze pąki, sprawa nie jest stracona - oberwijmy stare kwiaty, pozostałe pąki rozkwitną nam w wazonie!

irysy


A czy Wy macie u siebie iryski?

10 komentarzy:

  1. uwielbiam, ubóstwiam irysy. To jedne z moich ulubionych kwiatów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam kilka odmian u siebie ale w takiej ilości robią niesamowite wrażenie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Są bardzo dekoracyjne. Ja lubię je za piękne i duże kwiaty. Pamiętam jak bawiłam się w kurkę robiąc sobie skrzydełka i ogon z liści kosaćca:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Oczywiście, że mam śliczne irysy w ogródku. Nie jest ich dużo, bo i ogródek jest mały. Szkoda, że przy obecnej deszczowej pogodzie nie mogę się cieszyć ich widokiem, bo ogródek nie jest przy domu :(

    OdpowiedzUsuń
  5. Podczas letnich miesięcy poszukiwałem skutecznych sposobów na ochronę przed intensywnym słońcem na moim tarasie. Natrafiłem na ciekawy artykuł na Sejny.info, który przedstawia trzy pomysły na osłonę przed słońcem, w tym wybór parasoli i żagli ogrodowych https://www.sejny.info/artykul-4media/25071,3-pomysly-na-to-jak-oslaniac-sie-przed-sloncem-przed-swoim-domem-czyli-jak-wybrac-parasole-i-zagle-ogrodowe. Porady zawarte w tym tekście są niezwykle przydatne, szczególnie w kontekście wyboru odpowiedniej osłony, która pasuje do stylu domu i ogrodu. Jestem teraz lepiej przygotowany do wyboru idealnej osłony, która zapewni mi komfort podczas letnich dni.

    OdpowiedzUsuń
  6. Planowanie ogrodu z pergolą to świetny sposób na zapewnienie sobie dodatkowej przestrzeni użytkowej na świeżym powietrzu. Na https://ogrodolandia.pl/pergole znalazłem wiele modeli pergoli, które mogą służyć jako eleganckie zadaszenie tarasu, oferując ochronę przed słońcem i deszczem. To funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie, które zachwyca różnorodnością form i możliwości adaptacji do każdego stylu ogrodu.

    OdpowiedzUsuń
  7. A czym w takim razie można nawozić takie kwiaty? Chyba warto odpowiednio glebę przygotować jeszcze przed wsadzeniem kwiatów, tak czytałem na poradach o ogrodnictwie. Jednym z nawozów po jakie warto sięgać jest https://florovit.pl/hobby/produkty/florovit-dolomit-mielony . Jest to nawóz który odkwasza glebę i zwiększa w niej zawartość magnezu. Jest bardzo dobrze rozdrobniony a dzięki temu jest łatwo przyswajalny przez rośliny.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jeśli chodzi o ogrody, nie da się nie wspomnieć o przycinaniu roślin. Jest to ważny proces, który pozwala utrzymać rośliny w dobrym stanie i zapewnić im odpowiedni wzrost. Dlatego proponuję kliknąć w link: https://www.wybudujmydom.pl/jak-i-kiedy-przycinac-hibiskusa-przycinanie-krok-po-kroku/ i sprawdzić więcej informacji na ten temat.

    OdpowiedzUsuń
  9. Kiedy szukamy sposobu na odświeżenie swojego ogrodu, zazwyczaj myślimy o nowych roślinach czy meblach. Jednak warto pamiętać także o doniczkach glinianych, które mogą stać się prawdziwą ozdobą naszego ogrodu. Polecam zerknąć i zainspirować się nowymi pomysłami na aranżację ogrodu https://dom21wieku.pl/farba-do-doniczek-glinianych-jaka-wybrac-i-jak-je-malowac/

    OdpowiedzUsuń
  10. Drewno konstrukcyjne wymaga odpowiedniej obróbki i przygotowania przed użyciem. Ważne jest, aby wybrany dostawca oferował materiał zgodny z normami budowlanymi. Na stronie https://drewnohurt.com/ można zapoznać się z ofertą drewna dostępnego w sprzedaży hurtowej i detalicznej. Warto również sprawdzić, czy skład oferuje suszenie drewna lub dodatkową impregnację. Takie działania zwiększają trwałość materiału i jego odporność na działanie czynników zewnętrznych.

    OdpowiedzUsuń

Każda informacja, którą się z nami podzielisz będzie niezwykle cenna!