wtorek, 7 maja 2013

Zachwycają nas: Magnolie

Magnolie to wspaniałe i niezwykłe drzewa. W naszym klimacie zwykle się sprawdzają, jednak najlepiej w miejscach osłoniętych od wiatru, gdyż są wrażliwe na mrozy.

magnolia


Magnolie od ładnych paru lat pojawiają się masowo w sklepach ogrodniczych, można je kupić za naprawdę niską cenę, w wielu ogrodach widać zatem małe drzewka magnolii. Są popularne, i mnie to nie dziwi. Kwiat magnolii jest niespotykany, a drzewo nim udekorowane, pozbawione jeszcze liści, daje niesamowity efekt.

Mnie najbardziej zachwycają bardzo stare okazy magnolii, które były sadzone w zachodniej części Polski, jeszcze "za Niemca". Te magnolie czarują niesamowitym pokrojem, wielkością i bogactwem kwiatów.

I w moim mieście są takie magnolie. Oto cudowny, stary okaz magnolii:


magnolia

magnolia

magnolia

magnolia

Oszałamiająca wręcz ilość kwiatów

warunki magnolii


Gatunki, odmiany...

Możemy wybierać z wielu gatunków oraz odmian magnolii. Najpopularniejsze to magnolia purpurowa (Magnolia liliflora), magnolia Soulange'a (Magnolia x soulangeana) o kwiatach dużych i mięsistych płatkach, magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) o kwiatach białych i wąskich płatkach, o kwiatach żółtych magnolia 'Yellow river'.

Wymagania...

Wybór jest duży, a roślina warta uwagi. Dlatego, decydując się na magnolię w ogrodzie, starajmy się jej zapewnić warunki idealne: wilgotną, próchniczną, przepuszczalną glebę, osłonięte i ciepłe stanowisko. Magnolia odwdzięczy nam się po stokroć.


5 komentarzy:

 1. Uwielbiam magnolie. Są piękne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam! Pierwszy raz dostrzegłam je dopiero dwa lata temu :) Marzę o takim, ale pierwsze które posadziłam zmarnowało się, a zobaczymy co będzie z drugiego - kupiłam takie mini - 10 cm :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest tak łatwo sobie poradzić z młodą magnolią. Też kupiłam raz takie małe - sam patyczek, wypuszczał listki, ale potem został niedopilnowany i zniknął... Fajnie jest posadzić sobie drzewko do 1 m, ale one są takie drogie...

   Usuń
 3. Śliczne są te magnolie! A u nas pierwszy raz w tym roku zakwitła forsycja i choć to żaden sukces, to radość wielka, bo już nadzieje mieliśmy raczej marną. Świetny pomysł z tym blogiem. Pozdrowienia :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas w mieście jest jedna, stara, piękna magnolia. Zawsze, gdy kwitnie wiem, że wiosna przyszła.

  OdpowiedzUsuń

Każda informacja, którą się z nami podzielisz będzie niezwykle cenna!