Na początek sprawdź, jaki masz gatunek hortensji
W obrębie rodzaju Hydrangea występuje kilkadziesiąt różnych gatunków. W Polsce najpopularniejsze gatunki hortensji to hortensja ogrodowa, hortensja bukietowa, hortensja drzewiasta (krzewiasta) i hortensja dębolistna. Każda z nich ma nieco inne wymagania co do stanowiska, a już na pewno diametralnie różnią się sposobem przycinania.
W zależności od gatunku, hortensja ma nieco inne wymagania co do gleby, stanowiska oraz przycinania.
- Hortensje ogrodowe mają piłowane
liście z połyskiem i wyjątkowo bujne, grube kwiaty, zazwyczaj
barwy białej, różowej, fioletowej, niebieskiej lub czerwonej.
Kwitną na pędach dwuletnich. Są wrażliwe na przemarzanie. Lubią
stanowiska cieniste i półcieniste, wilgotne oraz dość kwaśne
podłoże. Sadźmy je tak, aby wokół dojrzałych krzewów, które
odrastają do 1,5 m wysokości i szerokości, była wolna
przestrzeń.
- Hortensje bukietowe to gatunek,
który tworzy stożkowate, wiechowate kwiatostany. Zwykle są one
dwubarwne, gdyż dolna część kwiatostanu rozwija się szybciej i
przybiera inny kolor lub odcień. Odmiana 'Limelight' ma kwiaty
biało-limonkowe, a gdy zaczyna przekwitać, robią się różowawe.
Odmiana 'Vanille Fraise' ma kwiaty biało-różowe. Takie hortensje
są dużo bardziej tolerancyjne na stanowisko od ogrodowych, dobrze
czują się zarówno na słońcu, jak i w półcieniu. Udają się w
przeciętnej ziemi ogrodowej, której nie trzeba specjalnie
zakwaszać. Mają mniejsze i ciemniejsze liście od hortensji
ogrodowych. Hortensje bukietowe są mrozoodporne. Kwitną na pędach
jednorocznych.
- Hortensje drzewiaste zawiązują
ażurowe, duże, kuliste kwiatostany o barwie białej lub różowej.
Najpopularniejszą odmianą jest 'Annabelle'. To bardzo wytrzymałe
i szybko rosnące krzewy. Ich kwiaty są tak duże i ciężkie, że
wymagają podpierania. Są mrozoodporne i dość tolerancyjne co do
stanowiska oraz podłoża. Więdną w czasie suszy, dlatego wymagają
podlewania. Ścinamy je dość nisko wiosną, a wtedy doskonale się
rozkrzewią i wypuszczą mnóstwo pędów kwiatowych. Rozrastają
się także podziemnymi rozłogami i mają tendencję do tworzenia
zarośli.
- Hortensja dębolistna to swobodnie rosnący, szeroki krzew o stożkowatych, białych kwiatostanach. Spośród pozostałych gatunków hortensji wyróżniają go powcinane liście, przypominające liście dębu czerwonego. To jedyny gatunek hortensji, którego liście jesienią przebarwiają się na rozmaite odcienie czerwieni i fioletu. Dobrze rośnie w żyznej, próchniczej ziemi na stanowisku cienistym i półcienistym. Nie wymaga przycinania. Tniemy tylko pędy stare, uszkodzone lub chore.
Hortensje możemy uprawiać w donicach. |
Czy dobrze przycinasz hortensje?
Od tego jak przycinamy hortensje zależy, czy krzewy w ogóle zakwitną!
Hortensje ogrodowe przycinamy od razu po kwitnieniu. Ścinamy tylko uschnięte kwiatostany oraz pędy chore, stare i przemarznięte. Jeżeli przytniemy hortensję ogrodową wiosną, to w danym sezonie nie doczekamy się kwiatów, ponieważ ten gatunek zakwita na pędach dwuletnich. Również, jeżeli krzew przemarznie zimą, kwitnienie może być niemożliwe, dlatego rośliny sadzimy w najcieplejszych, osłoniętych miejscach ogrodu.
Hortensje bukietowe przycinamy wiosną do 3/4 wysokości, usuwając przekwitnięte kwiatostany, pędy suche, chore, uszkodzone, słabe lub rosnące do środka krzewu.
Hortensje drzewiaste przycinamy wiosną nawet o połowę. Cięcie może być silnej, gdyż kwiaty pojawią się na świeżych, tegorocznych pędach.
Hortensje dębolistne wymagają tylko cięcia sanitarnego. Kwiaty ścinamy po przekwitnięciu.
Hortensja pnąca rośnie powoli i nie wymaga przycinania. Naturalna tendencja tego gatunku do plątania się pędów stanowi o jego uroku, także najlepiej roślinę zostawić samej sobie. Jeżeli jednak okaz wymaga cięcia, to wykonujemy je w marcu.
Zawsze usuwamy przekwitłe kwiaty. |
Nawożenie hortensji ma znaczenie
Brak odpowiedniego nawożenia może skutkować np. chlorozą liści, czyli odbarwieniem blaszek liściowych spowodowanym zbyt zasadowym podłożem, brakiem kwiatów lub słabym, znikomym kwitnieniem oraz podatnością na choroby i szkodniki. Najłatwiej używać nawozów dedykowanych do hortensji. Przy czym do hortensji ogrodowych warto wybrać specjalny nawóz, który delikatnie zakwasza podłoże. Ponadto niektóre nawozy dzięki odpowiedniemu składowi sprawiają, że kwiaty różowej hortensji ogrodowej stają się niebieskie. Warto zwrócić na to uwagę w sklepie ogrodniczym. Ponadto najlepszym nawozem dla hortensji jest kompost, który jednocześnie odżywia krzew i pełni rolę ściółki ograniczającej rozwój chwastów i uciekanie z podłoża wilgoci.
Hortensja w cieniu i hortensja na słońcu
W pełnym słońcu mogą rosnąć hortensje bukietowe i krzewiaste, jednak wybarwienie liści i kwiatów nie będzie najokazalsze. Ponadto takie stanowisko jest możliwe tylko wtedy, jeżeli zapewnimy hortensji mokre korzenie, czyli stale wilgotne podłoże. Warto zatem zastanowić się nad nawadnianiem kroplowym. W pełnym zacienieniu najlepiej poradzą sobie hortensje ogrodowe. Hortensje drzewiaste w pełnym cieniu mogą się wyciągać, pokładać i być łupem dla ślimaków. Za dużo ilość cienia hamuje rozwój pąków kwiatowych hortensji.
Hortensje kochają wodę
Pamiętajmy, że bez względu na wystawę rabaty niezbędne jest regularne podlewanie hortensji. Susza sprawia, że krzewy marnie rosną, więdną, a zawiązywanie pąków kwiatowych zostaje wstrzymane. Hortensja kocha wodę! Najefektywniejszym sposobem podlewania jest rozłożenie wokół krzewów linii kroplujących. Dzięki temu podłoże jest stopniowo i efektywnie nawilżane nawet w głębszych warstwach.
Za dużo azotu w nawożeniu hortensji
Azot odpowiada za intensywny wzrost części zielonych roślin. Zbyt duża ilość nawozu z wysoką zawartością azotu sprawi, że roślina będzie szybko przybierać na masie zielonej, ale pędy będą wiotkie i nie utrzymają kwiatów. Inna sprawa, że nadmiar azotu wpływa na brak lub znikomą ilość kwiatów, gdyż roślina całą swoją energię przeznacza na wzrost nowych pędów i pięknych, zielonych liści, a nie na tym nam w tym przypadku zależy. Stosujmy odżywki dedykowane do uprawy hortensji. Są one bogatsze w potas i fosfor, dzięki czemu rośliny dostają energię do wzmacniania pędów oraz zawiązywania coraz to nowych kwiatów. W sklepach ogrodniczych znajdziemy też nawozy zakwaszające i zmieniające kolor fioletowych i różowych hortensji ogrodowych.
Aby hortensja ogrodowa wybarwiła się na niebiesko, musi rosnąć w kwaśnym podłożu bogatym w jony glinu. |
Każda roślina wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dobrze przygotowanego podłoża. Jeśli nie kwitnie to może też być problem z brakiem nawodnienia czy niedostateczną ilością światła. Często też za duża ilość nawozów zamiast pomagać to działa negatywnie.
OdpowiedzUsuńSuper blog. Na tym blogu na pewno spędzę bardzo dużo wolnego czasu.
OdpowiedzUsuńW moim ogrodzie spędzam sporo wolnego czasu, ponieważ pozwala mi to wypocząć i staram się, aby prezentował się on jak najlepiej. Jeżeli szukacie sprawdzonego sklepu ogrodniczego online, to zdecydowanie polecam Wam sprawdzić stronę - https://ogrod24.com/maszyny-ogrodowe/odsniezarki .
OdpowiedzUsuńNa hortensje bardzo duży wpływ ma gleba (szczególnie na kolor kwiatów). Tutaj ma znaczenie ilość jonów glinów.
OdpowiedzUsuńuwielbiam hortensje
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny poradnik
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis!
OdpowiedzUsuńCzy szukasz zestawu ogrodowego, który przetrwa różne warunki pogodowe? https://ogrodolandia.pl/komplety-ogrodowe oferuje zestawy wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne, takich jak deszcz, słońce czy mróz.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł
OdpowiedzUsuńŚwietny artykuł o hortensji! Identyfikacja gatunku to kluczowy pierwszy krok w rozwiązywaniu problemów z kwitnieniem. Każdy gatunek ma swoje unikalne wymagania, co wpływa na pielęgnację i przycinanie.
OdpowiedzUsuńMówiąc o ogrodnictwie, warto wspomnieć o kompostowniki z Ekofabryki. Kompostowanie może być świetnym sposobem na naturalne nawożenie hortensji. Dobry kompost dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych, co może znacząco wpłynąć na ich zdrowia i obfitość kwitnienia.