środa, 24 lutego 2016

Daliomania, czyli ogród pełen georginii

Zakochani w daliach

Tak, tak – to również o mnie. Co ciekawe, nigdy nie lubiłam dalii, natomiast teraz jestem w nich zakochana i najchętniej kupiłabym ze 100 odmian! Ale zdrowy rozsądek podpowiada, aby tym razem poprzestać na kilku nowych okazach (mój wybór na ten sezon znajdziecie na końcu postu).

O tej porze roku sklepy internetowe i stacjonarne oferują już bogaty wachlarz bulw. I jak tu się oprzeć? Zdjęcia tak kuszą, tak kuszą... No dobrze, mamy dalie, i co teraz zrobić? Mamy dwa wyjścia: wyjmujemy z opakowań, umieszczamy w skrzynce z trocinami lub torfem i do piwnicy albo… wysadzamy do donic! I to wyjście podoba mi się najbardziej.



Sadzimy dalie w donicach

Jeśli posadzimy dalie w donicach już teraz, szybciej zaczną wzrost, a tym samym szybciej wejdą
w fazę kwitnienia. Dalie posadzone w donicach trzymamy w umiarkowanie ciepłym i widnym miejscu. Jeśli macie jeszcze miejsce na parapecie, to tam im będzie najlepiej. Stolik ustawiony pod oknem też zdaje egzamin – mieszkanie każdego ogrodnika o tej porze roku zamienia się
w szklarnię. U Was też tak jest? Co na to pozostali domownicy? Może lepiej ich nie pytać ;-)

Dalie sadzimy do ziemi uniwersalnej z niewielki dodatkiem kompostu. Bulwy umieszczamy tak, aby widoczna pozostałość po zeszłorocznym pędzie znalazła się na górze. Niby oczywista oczywistość, ale różnie to bywa. Rośliny dobrze podlewamy i czekamy aż zaczną rosnąć.

Gdy krzaczki nieco podrosną, możemy pobrać z nich sadzonki do ukorzenienia, dzięki temu jeszcze w tym samy sezonie uzyskamy więcej roślin! A dodatkowo nasze dalie ładnie się rozkrzewią
i wydadzą więcej kwiatów. To doskonała opcja dla Daliomaniaków.



Uprawa w gruncie

Dalie, które pędzimy w doniczkach musimy zahartować przed przeniesieniem ich na rabatę. Do gruntu dalie wysadzamy, gdy minie ryzyko przymrozków. Najlepiej w drugiej połowie maja. Dalie nie są zbyt żarłoczne i wymagające. Na słońcu kwitną obficiej, a do dołka warto wsypać odrobinę kompostu. Tym zabiegiem doskonale im dogodzimy. Dalie najlepiej czują się we własnym towarzystwie, dlatego możemy wydzielić im osobną grządkę. Jednak niezwykle urokliwie wyglądają dalie w otoczeniu kwiatów jednorocznych: kosmosów, słoneczników, werbeny patagońskiej, kopru czy wieloletnich traw. Warto spróbować skomponować taką rabatę.

Wyższe gatunki dalii wymagają podpierania. Tyczki warto zamontować od razu po posadzeniu roślin do ziemi, aby nie uszkodzić bulw. Regularnie usuwamy także przekwitnięte kwiaty, aby roślina dłużej i obficiej kwitła.


Moje dalie

Zdjęcia odmian pochodzą ze strony producenta (cebule-kwiatowe.pl)

'Coup De Soleil'
'Garden Festival'
'Osirium'
'Zoey Rey'
'Pennylane'
'Cafe au lait'
     
'Onesta'       
 
Pozdrawiam, Kasia :-)

wtorek, 9 lutego 2016

20 faktów o lawendzie, które sprawią, że nigdy nie przestaniesz jej kochać

O lawendzie wiemy coraz więcej, coraz bardziej ją też kochamy. Każdy fan lawendy powinien mieć
w ogrodzie lub na balkonie chociaż jeden krzaczek, który daje niesamowite wrażenia wizualne
i zapachowe.

Przy tej lawendowej okazji zapraszam Was na stronę mojej lawendowej plantacji:
www.uprawalawendy.pl
www.facebook.com/uprawa.lawendy  zapraszam do polubienia ;-)



Podsumujmy zatem swoją wiedzę o lawendzie:

1. Lawenda, podobnie jak mięta, pochodzi z rodziny jasnotowatych.

2. Jej łacińska nazwa rodzajowa to Lavandula.

Sąsiedztwo roślin, czyli jak piękny może być warzywnik

Sadzenie roślin zgodnie z ich sąsiedztwem i właściwościami nazywane jest allelopatią. To naturalna metoda ochrony roślin. Dzięki przemyślanemu dobieraniu gatunków na grządce możemy zachować równowagę w ogrodzie. Spowoduje to zwiększenie liczby owadów zapylających i ograniczenie stosowania pestycydów. Możemy spodziewać się, że gdy posadzimy nasturcję obok fasoli, uwolnimy ją od mszyc (które swoją drogą doszczętnie zniszczą nasturcję), natomiast sadząc szczypiorek niedaleko marchewki, odstraszymy połyśnicę marchwiankę.

Większość roślin, które warto sadzić w sąsiedztwie warzyw ma intensywny, specyficzny zapach, który sprawia, że szkodniki staja się rozkojarzone, nie potrafią odnaleźć swojej "rośliny gospodarza", którą chciałyby zaatakować. Dzięki niektórym roślinom zwabimy też do ogrodu biedronki i złotooki, a one wprost uwielbiają mszyce.

Zatem, ułatwiajmy przyrodzie życie jak tylko możemy, a i nasz ogród na tym zyska. Będzie zdrowszy, piękniejszy, naturalniejszy. A chodzi tu także o nasze zdrowie. Nikt nie chce jeść warzyw, które są tak piękne tylko i wyłącznie dzięki chemii... To mamy w sklepach, na co dzień. Uprzejmie dziękujemy.

Co posadzić w warzywniku?

Szczypiorek czosnkowy to smaczna i ozdobna bylina o kulistych, białych lub fioletowych kwiatostanach. Posadzona pomiędzy rzędami marchewki, skutecznie ochroni naszą uprawę przed połyśnicą marchwianką. Aromat szczypiorku jest w stanie skutecznie zmylić szkodnika, który zapach marchwi wyczuwa zwykle z bardzo dalekich odległości.





Lawenda, cóż, jak mogłabym nie wspomnieć
o lawendzie. Zwabia niesamowite ilości owadów zapylających. W sezonie pojawiają się najróżniejsze motyle, pszczoły, trzmiele, bzygi i inne. Jej silny zapach może też odstraszać mszyce. Warto posadzić ją między porami a marchewką, aby zmylić szkodnika.


środa, 3 lutego 2016

Kawa z własnego parapetu?


A właściwie, dlaczego nie? To możliwe, i to bardziej niż może nam się wydawać. Potrzeba jedynie troszkę… cierpliwości. Ale, która branża jest bardziej cierpliwa niż nasza, ogrodnicza? Jesteśmy
w tym specjalistami. Rośliny potrafią dyscyplinować niesfornych ogrodnik ów i uczy ć ich cierpliwości. Taka właśnie jest kawa arabska (Coffea arabica).

uprawa kawy
kwiaty kawy arabskiej

Niewielką roślinę kawy arabskiej kupiłam dobre 3-4 lat temu. W Biedronce. Była piękna, zielona,
z niesamowicie błyszczącymi liśćmi. Nie rosła. Mimo przesadzenia, nadal nie rosła. W doniczce było posadzonych kilka sadzonek. Delikatnie je rozdzieliłam i każdą przeniosłam do osobnego pojemnika. Z przesadzaniem pojedynczych sadzonek kawy trzeba bardzo uważać, gdyż mają naprawdę delikatne i wrażliwe na uszkodzenia korzenie. Przesadzanie udało mi się, a kawa wylądowała… u mojego taty! Tak, tak, bo pasja ogrodnicza jest w naszej rodzinie mocno zakorzeniona. Teraz okaz zamiast 30 cm wysokości ma 150 cm i właśnie zakwitł!