środa, 27 stycznia 2016

Świerszcz, pasikonik, a może konik polny

 Czyli co nam w ogrodzie gra?

W dzieciństwie bawiliśmy się często w łapanie koników polnych do słoika. Na naszym nowo wybudowanym osiedlu było ich tak wiele. Co to była za frajda! Na szczęście koniki polne pozostały konikami polnymi (a właściwie skoczkami zielonymi), ale nieco gorzej sprawa ma się ze świerszczami… A właściwie pasikonikami!

Pasikonika mylimy ze świerszczem

O tym, że świerszcz to nie świerszcz, a pasikonik, nie każdy wie. I jaki szok możemy przeżyć, gdy okazuje się, że świerszcz wygląda tak:

świerszcz polny


 To okaz świerszcza polnego (Gryllus campestris) należącego do rodziny świerszczowatych (Gryllidae). Natomiast zupełnie inaczej wygląda pasikonik zielony (Tettigonia viridissima), który należy do rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae). Chciałoby się zapytać: to one nawet nie należą do tej samej rodziny? Niestety, nie należą… Nie są nawet do siebie podobne, no może poza wydawaniem charakterystycznych dźwięków za pomocą aparatu strydulacyjnego (owady pocierają sztywnymi skrzydełkami, tworząc specyficzne dźwięki). Niemałe zaskoczenie, co?

Pasikoniki


To urodzeni mięsożercy i doskonali myśliwi. Dzięki dobrze rozwiniętemu aparatowi gębowemu oraz silnym nogą, żaden smakowity obiad im nie umknie. Dlatego w skład ich menu wchodzą rozmaite owady, często szkodniki takie jak: muchy czy gąsienice. Pasikoniki spotkamy na łąkach, polach
i w naszych ogrodach. Ich żywo zielony kolor sprawia, że doskonale maskują się wśród liści roślin.
Co wrażliwsze osoby może wprawić w osłupienie pasikonik siedzący na firance w parny, letni wieczór.
A robi wrażenie, bo to całe 4 cm sporego owada!

pasikonik zielony



Nasze niedocenione świerszcze natomiast osiągają zaledwie ok. 2 cm długości, ale za to mają ciekawą budowę, a to za sprawą pokładełka, które wystaje im z tylnej części odwłoka. Świerszcze bardzo dobrze biegają, zwykle można je spotkać na ziemi. W przeciwieństwie do pasikonika, świerszcz to urodzony roślinożerca. Zajada się trawami i ziołami, jedynie sporadycznie na jego talerz wpadną niewielkie owady.

Koniki polne

A właściwie skoczki zielone (Omocestus viridulus) należą do rodziny szarańczowatych (Acrididae).
To często spotykany na wilgotnych łąkach roślinożerca. Podobnie jak świerszcz i pasikonik wydaje charakterystyczne dźwięki.

skoczek zielony

niedziela, 24 stycznia 2016

Karczoch: od czego zacząć?

Luty za pasem, a zima zdaje się w odwrocie. U nas dzisiaj już 5 stopni na plusie. Dlatego intensywnie zaczynam wysiewać byliny. Na pierwszy ogień idzie... karczoch.