wtorek, 30 kwietnia 2013

Ukwieć swój balkon! Zapraszam na konkurs :)

Długo na to czekałam, ale wypada zacząć od konkursu. Kilka postów już za mną, w nagrodę dla mnie i dla Was przewidziałam konkurs. Sezon mamy kwiatowo-ogrodowy w pełni, zatem kto nie sadzi nie wygrywa :)

Odważne połączenie? Surfinia z pelargonią

Odważne, tak, ale wtedy, gdy trafiły na odpowiednie połączenie gatunków i barw. Moja tegoroczna propozycja na zagospodarowanie skrzynki balkonowej, to fioletowa surfinia z czerwoną pelargonią bluszczolistną. Ciekawe?

Zainspirowało mnie połączenie kolorystyczne zieleni, fioletu i czerwieni. Warte uwagi jest również zestawienie delikatnych i drobnych kwiatów pelargonii bluszczolistnej z dużymi kwiatami surfinii.

pelargonia bluszczolistna

Owadożerna egzotyka: Muchołówka


Muchołówka
źródło
Dzisiaj przedstawię roślinę bardzo ciekawą i efektowną - muchołówkę (Dionaea).

Mój okaz ma około miesiąca od czasu kupienia, a w sklepie był już dość wyrośnięty, miał sporo pułapek. Teraz rozwija się w niesamowitym tempie, a nawet wypuścił pęd kwiatowy, choć wcale nie jest to pora kwitnienia muchołówki. Tak naprawdę najlepiej byłoby ściąć pęd, bo to osłabia roślinę i może ona nawet zaniknąć, chciałam jednak zobaczyć pierwszy raz jak muchołówka kwitnie. Mam nadzieję, że przeżyje. Widzę, że obok wypuszcza też drugi, malutki pęd i ten już odetnę na pewno.

środa, 10 kwietnia 2013

Kompozycja tygodnia: fiolet i pomarańcz

FIOŁEK WONNY - Viola odorata (roślina wieloletnia, bylina)

fiołekKto z nas nie kocha fiołków? Za to, że pojawiają się zaraz po stopnieniu śniegu, że mają tak piękny i żywy kolor, a zwłaszcza za to, że tak pięknie, wręcz upojnie, pachną. Fiołki wonne, najwspanialej pachną te o drobnych, fioletowych kwiatach. Te są najpopularniejsze, aczkolwiek spotyka się także fiołki o kwiatach większych, białych, różowych, jasnofioletowych. Fiołek wonny króluje jednak nad fiołkiem motylkowatym właśnie swoim zapachem. 

Fiołki wonne kwitną od marca do maja, bywa, że powtarzają kwitnienie jesienią.  Rosną wszędzie, gdzie nie jest zbyt sucho i zbyt piaszczysto. Jeśli chcemy im stworzyć idealne warunki, najlepsza będzie gleba próchniczna, umiarkowanie wilgotna.

poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Pojawiamy się wraz z wiosną, czyli przegląd kwiatów balkonowych

Nowy sezon czas zacząć! Wiosna zmierza do nas milowymi krokami, za oknem już słońce, z każdym dniem coraz cieplej. Dlatego startujemy z przeglądem kwiatów balkonowych.


pelargonia rabatowaPelargonia jest niezwykle efektowna, długo i obficie kwitnąca, odporna na promienie słoneczne i krótkotrwałe niedobory wody. Przez cały sezon zachwyca nas kwiatami w odcieniach różu i czerwienie, niekiedy fioletu. Ozdobna także z liści. Najpopularniejsze gatunki pelargonii to pelargonia bluszczolistna o zwisającym pokroju, pelargonia rabatowa o pełnych kwiatach i pelargonia angielska o wyjątkowo dużych kwiatostanach.
pelargoniaPelargonie zwykle wystawiamy na zewnątrz w maju, natomiast przy sprzyjających warunkach można to zrobić już wcześniej. Oznaką, że pelargonii jest za zimno są czerwieniejące liście. Pelargonie z powodzeniem możemy zimować, jeśli przetrwają zimę, w drugim roku kwitną jeszcze piękniej. Świetnie wychodzi także rozmnażanie pelargonii z sadzonek. Zaletą pelargonii bluszczolistnej jest samooczyszczanie się z przekwitniętych kwiatostanów, natomiast pozostałe pelargonie należy systematycznie oczyszczać, co pobudza ich kwitnienie.